Kulturë

Struga Ekspres: Faleminderit Xhevrie Tule! Evropa ka një yll në Strugë (FOTO)
Kulturë, Qyteti, Slider

Struga Ekspres: Faleminderit Xhevrie Tule! Evropa ka një yll në Strugë (FOTO)

Super talentja 11 vjeçare Xhevrie Tule është xhevahiri i vërtetë që me plotëkuptimin e fjalës,duhet të krenohet Struga dhe çdo shqiptar nga mbarë trojet shqiptare, shkruan Struga Ekspres. Xhevrie Tule të premten në Festivalin e 23-të mbarëkombëtar “EUROPIAN PIANO TEACHERS ASSOCIATON, “PIANISTI I RI” që u mbajtë në Tiranë ku mbi 50 pjesëmarrës pianist nga…

Bukuroshja që parakaloi me flamurin Kuq e Zi në hapjen e Eurovizionit (FOTO)
Kulturë, Slider

Bukuroshja që parakaloi me flamurin Kuq e Zi në hapjen e Eurovizionit (FOTO)

Tashmë ka nisur nata finale e Eurovizionit. Një mbrëmë plot emicione, ngase janë tre shqiptarë që do të garojnë për çmimin e madh. Të tre këngëtaret, Eugent Bushpepa, Eleni Fouriera dhe Ermal Meta së bashku me Fabrizio Moron kanë bërë parakalimin e tyre në skenën ku do të performohet, shkruan Indeksonline,transmeton Struga Ekspres. Është Eugenti…

Teatri Poshka dhe Korpusi Amerikan i Paqes sonte në ora 19:00 vijnë me “Skena e Paqes” (FOTO)
Kulturë, Qyteti, Slider

Teatri Poshka dhe Korpusi Amerikan i Paqes sonte në ora 19:00 vijnë me “Skena e Paqes” (FOTO)

Sonte në orën 19:00 Teatri Poshka dhe Korpusi Amerikan i Paqes hapin siparin e organizimit tradicional “Peace Stage” ose “Skena e Paqes”.Të bashkuar nën moton e Presidentit Kenedi, Teatri Poshka dhe Korpusi Amerikan i Paqes sjellin këtë vit shfaqen “Drop Dead Juliet” shkruar nga Olsa Poshka dhe Allison Williams. Nën drejtimin regjisorial dhe artistik të…

Lajmi i fundit: Ndërron jetë aktori Salejdin Bilalli
Kulturë, Slider

Lajmi i fundit: Ndërron jetë aktori Salejdin Bilalli

Rreth një ore më parë ka ndërruar jetë aktori i teatrit te Shkupit SALEJDIN BILALL,njofton Struga Ekspres. Salejdin Bilalli ka qenë prej shumë vitesh pjese e teatrit te Shkupit ku edhe ka luajtur shume shfaqe. Aktori Bilalli njihet për interpretimin e tij te shkelqyer ne shume shfaqe te luajtura ne shume skena teatrale. Para pak…

Faton Murati nga Shumi i Strugës të shtunën në qendër të Strugës me ekspozitën e tij ”Struga në 4 stinët”
Kulturë, Qyteti, Slider

Faton Murati nga Shumi i Strugës të shtunën në qendër të Strugës me ekspozitën e tij ”Struga në 4 stinët”

”Struga në 4 stinët” Struga është një vend që dashurohesh edhe me sy edhe nepërmjet fotografive, qëllimi im është që gjithmonë të ofroj fotografitë më të bukura të vendit tim. Andaj ju ftojë në një ditë të vecantë si për mua ashtu dhe për ju. Një ditë jo e zakontë dhe jo monotone. Në datën…

TEATRI SHQIPTAR NË AMERIKË ME AKTORIN E MADH XHEVAT LIMANI, ME MISION ARTISTIK DHE HISTORIK NË KALABRI, SICILI DHE GJERMANI
Kulturë, Slider

TEATRI SHQIPTAR NË AMERIKË ME AKTORIN E MADH XHEVAT LIMANI, ME MISION ARTISTIK DHE HISTORIK NË KALABRI, SICILI DHE GJERMANI

TEATRI SHQIPTAR NË AMERIKË ME MISION ARTISTIK DHE HISTORIK NË KALABRI, SICILI DHE GJERMANI Mikpritje dhe duartrokitje, përgëzime shoqëruar me lot, përqafime, skandime dhe uluritje duke përjetuar katarzën e Motit të Madh përmes poemës dramatike GJERGJ KASTRIOTI SKËNDERBEU me autor,regjisor dhe aktor: Xhevat Limani. Fluturimi nga New York-u për në Romë mbrëmjen e 30 marsit…

Këngëtarja Jonida Ibraimi, 15 vjeçarja e talentuar nga Frëngova, fiton çmimin e parë në Maqedoni (FOTO)
Kulturë, Qyteti, Slider

Këngëtarja Jonida Ibraimi, 15 vjeçarja e talentuar nga Frëngova, fiton çmimin e parë në Maqedoni (FOTO)

Nxënesja dhe artistja e re e talentja 15 vjeçare, Jonida Ibraimi nga fshati Frëngovë i Strugës fiton për herë të dytë çmimin “Zëri me i mirë” në garat republikane në Ohër, njofton Struga Ekspres Nxënsëja Jonida Ibraimi, pranë shkollës “Niko Nestor” ishte e shoqëruar nga prof: Nderim Shemshedini dhe Jonid Ibraimi. Nxënesja Jonida Ibraimi performoj…

1 11 12 13 14 15 20
Struga Ekspres