Kosovë, Slider / December 5, 2019 Lajm i mirë: Gjermania do të njoh patentat e Kosovës

Qeveria gjermane përkrah njohjen reciproke të patentë-shoferëve, ndërsa lidhur me këtë një delegacion gjerman do ta vizitojë Kosovën në janar për ta parë gjendjen në terren. Kështu ka thënë një zyrtar në Ministrinë e Komunikacionit dhe Çështjeve Digjitale të Qeverisë së Gjermanisë, Guido Zielke në takimin që kishte me ambasadorin e Republikës së Kosovës në...

Kosovë, Slider / December 1, 2019 Albin Kurti: “Nuk jemi mysafir te njëri-tjetri, Kosova shtëpia e juaj sepse kombi shqiptar është streha jonë”

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti bashkë me disa bashkëpunëtorë të partisë kanë vizituar kampin ku po qëndrojnë 440 familje të prekura nga tërmeti . Nga Vetëvendosje bëjnë të ditur se kanë vendosur të mos bëjnë fotografi në këtë aktivitet, për të ruajtur privatësinë e të strehuarve në kampin e Prizrenit, duke thënë se gjithçka...

Kosovë, Slider / November 30, 2019 Hoxhë Enis Rama për tërmetet: Asgjë nuk ndodh në këtë botë pa leje të Zotit

Imami nga Mitrovica, Enis Rama, ka shpjeguar disa kondita islame në lidhje me fatkeqësitë natyrore dhe tërmetet. Rama ka komentuar në këndvështrimin islam tërmetin e ndodhur në Shqipëri. Ai ka thënë se “asgjë nuk ndodh në këtë botë pa leje të Zotit”. “Dridhjet apo çdo fatkeqësi që na ndodhin është një mesazh për njeriun që...

Kosovë, Slider / November 29, 2019 Emocion: Ky fëmijë nga Gjakova dhuron të gjitha lodrat për fëmijët në Shqipëri

Mobilizimi i shqipëtarëve nga Kosova për të ju dalë në ndihmë bashkëkombasëve të tyre të prekur nga tërmeti në Shqipëri qenë i madh. Një akt simbolik të ndihmës e ka bërë edhe një djalosh nga Gjakova. Ani Sadiku ka vendosur që të gjitha lodrat e tij t’i dhurojë për bashkëmoshatarët të prekur nga tërmeti në...

Kosovë, Slider / November 28, 2019 46 të vdekur dhe 750 të lënduar nga tërmeti në Shqipëri

Ka arritur nē 46 numri i tē vdekurve mga tërmeti i tmerrshēm prej 6.4 ballësh nē Shqipëri, informon Struga Ekspres. Sipas informacioneve mësohet se ka 750 tē plagosur nga ky tërmet. (Struga Ekspres)

Kosovë

Shikoni momentin e përplasjes së Alma Lamës me ambasadorin serb në Itali (VIDEO)
Kosovë, Slider

Shikoni momentin e përplasjes së Alma Lamës me ambasadorin serb në Itali (VIDEO)

Ambasadori i Serbisë në Itali Goran Aleksic, ka bërë një figurë qesharake në Universitetin La Sapienza, kur insistoi të merrte fjalën në fun të një konferencë shkencore dhe të fliste kundër Kosovës dhe prezantimeve që u bënë aty. Pjesëmarrësit në konferencë që ishin profesorë, studentë diplomatë dhe një senator, filluan të lëshojnë sallën kur ai…

Kapen dy shqiptar në Zvicër duke punuar në të zezë
Kosovë, Slider

Kapen dy shqiptar në Zvicër duke punuar në të zezë

Me rastin e kontrollimit të një restoranti me mishtore në Oftringen, dy punëtorë kishin dashur të iknin. Njërin prej tyre policia e ka kapur menjëherë ndërsa tjetrin, pas një kohe. Gjatë kontrollimit që ka bërë në regjionin e Zofingenit, Policia e Kantonit të Aargaut ka kapur tre persona duke punuar në të zezë. Po ashtu…

Ibrahim Rugova do të mbushte sot 73 vjet
Kosovë, Slider

Ibrahim Rugova do të mbushte sot 73 vjet

Sot është ditëlindja 73-të e ish-presidentit të Kosovës, Ibrahim Rugova. Për të nderuar veprimtarinë e ish-presidentit Rugova, kryeministri Ramush Haradinaj do të bëjë homazhe tek varri i tij në Velani dhe pastaj do ta vizitojë familjen Rugova. Kurse kryetari i LDK-së, Isa Mustafa bashkë me anëtarët e kryesisë së LDK-së, do të bëjnë homazhe te…

Fshihnin marihuanë në dyer për ta dërguar në Zvicër (VIDEO)
Kosovë, Slider

Fshihnin marihuanë në dyer për ta dërguar në Zvicër (VIDEO)

Në emisionin “Drejtësia në Kosovë” të rubrikës ‘Policia’ u transmetuan filmimet ekskluzive nga aksioni i Policisë së Kosovës në disa regjione të Kosovës. Policia arrin të arrestojë dy nga të dyshuarit në regjionin e Gjakovës në aksionin e koduar “Lozana”, kurse dy të dyshuarit tjerë mbeten në arrati, shkruan ‘Kallxo.com’. Gjatë këtij aksioni të zhvilluar…

Shqiptari rrëfen se si u martua me një gjermane për letra
Kosovë, Slider

Shqiptari rrëfen se si u martua me një gjermane për letra

Dhjetë mijë romë u larguan nga Kosova në vitet 2014-2015, shumica e tyre kërkuan azil në Gjermani. Shumica sot janë kthyer me hir a me pahir dhe këtu kanë mbetur vetëm ata që duan të qëndrojnë me çfarëdo çmimi. Menjëherë pas luftës, në qershor 1999 edhe Valoni (pseudonim) qe përpjekur të vinte si refugjat në…

A paguhen “mjekroshat”? Ja çfarë thotë hoxha
Kosovë, Slider

A paguhen “mjekroshat”? Ja çfarë thotë hoxha

Sa larg mund të shkojë injoranca e njeriut! Akoma ka të tillë që thonë “muslimanet (gratë) paguhen që të mbulohen”. Injoranca e tyre edhe çmimore ka fiksuar në kokat e tyre. Tregojnë se çmimet varojnë nga 300€ deri 500€ në muaj. Po a e dini sa lehtë është ta vërtetoni a paguhen a jo?! Ju…

28 Nëntori ua sjell shërbyesve civilë pagat më herët
Kosovë, Slider

28 Nëntori ua sjell shërbyesve civilë pagat më herët

Ministria e Financave sot ka bërë ekzekutimin e pagave për muajin nëntor për të gjithë shërbyesit e administratës publike dhe ata që marrin pagë nga Buxheti i Kosovës. Për shkak të festës së 28 Nëntorit, dhe duke u nisur nga gjendja e mirë në bilancin bankar të Qeverisë, ekzekutimi i pagave është disa ditë më…

1 35 36 37 38 39 44
Struga Ekspres