Kosovë, Slider / July 8, 2019 Policia e Zvicrës arreston shqiptarin për një vrasje të rëndë

I v.rari ishte një shqiptar 36 vjeçar i Kosovës, me shtetësi italiane. Sapo kishte ardhur në shtëpi me automobil ku kishte gruan dhe katër fëmijët, dy persona kishin hapur z.jarr mbi të, duke e vrarë në praninë e familjarëve I dënuari me burgim të përjetshëm për vrasjen e kryer në vitin 2013 në Frasses të...

Kosovë, Slider / July 5, 2019 E dhimbshme/ Kjo është 33 vjeçarja shqiptare që e goditi rrufeja për vdekje në Bjeshkët e Deçanit (FOTO)

Dje në Bjeshkët e Carrabregut të Deçanit është goditur nga rrufeja një grua për vdekje. Ganimete Tishukaj-Zekaj është 33 vjeçarja që nuk i mbijetoi fatkeqësisë natyrore në pasditen e djeshme, shkruan Indeksonline. Varrimi i të ndjerës bëhet sot në orën 18:00 në fshatin Carrabreg i Epërm. Në momentin e fatkeqësisë, janë lënduar edhe dy persona...

Kosovë, Slider / July 1, 2019 Qytetarja serbe në Veri të Mitrovicës: Vuçiq është peder, po i mbyllë dyqanet (VIDEO)

Beogradi të hënën ka urdhëruar nisjen e “katastrofës humanitare” në Veri të Kosovës.  Mirëpo, qytetarët kanë thënë se mbyllja e dyqaneve është bërë më urdhër politik. Madje serbët e veriut nuk kanë kursyer as fjalët me të rënda për Vuçiqin. Të hënë, ky market në Veri të Mitrovicës, ishte i mbyllur. Ngjashëm me të, të...

Kosovë, Maqedoni, Slider, Sport / June 30, 2019 NJË EKIP SHQIPTAR NË HISTORIKUN E FUTBOLLIT TË NJU XHERZIT NË SHBA (FOTO)

Shkruan: Bexhet Asani NJË EKIP SHQIPTAR NË HISTORIKUN E FUTBOLLIT TË NJU XHERZIT NË SHBA Trajneri dhe referi i njohur në shtetin e Nju Xherzit Pajazit Mena nga Ohri, një ditë prej ditësh iu përgjigj kërkesës sime që të më gjente një fotografi të Klubit futbollistik “Vllaznimi” të Patersonit. Pas një kohe, erdhi e ma...

Kosovë, Slider / June 29, 2019 E dhimbshme/ Flasin familjarët e dy të rinjve që vdiqën në autostradë

Nga një aksident në autostradën “Ibrahim Rugova” kanë mbetur të vdekur dy të rinj, njëri 25 vjeçar e tjetri 20. Minutat e para të së shtunës në këtë vend kundër rregullave të komunikacionit ishte ndalur një autobus. Nga ai mjet kishin zbritur Arianit Bytyqi e Gentrit Gallopeni. Por ky moment doli të jetë tragjik për...

Kosovë, Slider / June 26, 2019 5 vjeçari nga Hani i Elezit sulmohet dhe rrëmbehet nga ujku, por shpëtohet nga xhaxhai i tij

Në fshatin Dimc të Hanit të Elezit, një fëmijë 5 vjeçar është kafshuar nga një ujk, raportojnë mediat lokale. Sipas informacioneve fëmija është jashtë rrezikut për jetë, derisa ai është sulmuar nga ujku afër shtëpisë dhe e ka bartur atë 10 metra duke tentuar ta marr më vete. Fatmirësisht 5 vjeçari është shpëtuar nga axha...

Kosovë

Kosovë, Slider

Pranvera ’81, angazhim e besnikëri ndaj Republikës

11 marsi i vitit 1981 shënon fillimin e demonstratave gjithëpopullore për të drejtat e popullit shqiptar në Jugosllavi. Filluar nga rinia studentore, e mbështetur nga punëtorët e fabrikave dhe masat e gjera popullore Pranvera ’81 lëkundi themelet e ngrehinës së padrejtë jugosllave. Nisur nga një gjest demonstrues lidhur me kushtet e rënda të studentëve në…

Kosovë, Slider

SHBA përmbysi Sllobodan Millosheviqin

Gazetari dhe shkrimtari amerikan, Wayne Madsen, ka deklaruar se SHBA-të, deri më tani kanë organizuar 64 revolucione dhe kryengritje “me ngjyrë”, duke përfshirë edhe përmbysjen e Sllobodan Millosheviqit. “Sekretari i shtetit, John Kerry, thotë se SHBA-të nuk kanë mbështetur një numër të revolucioneve në botë. Ndoshta duhet dërguar paketën me 64 lloje shkumësash me ngjyrë,…

Kosovë, Slider

NUK JEMI TË GATSHËM TA NJOHIM KOSOVËN

Në një bisedë për gazetën zvicerane Neue Zuricher Zeitung, kryeministri i Serbisë Aleksandar Vuçiq ka folur edhe për Kosovën. Siç njofton B92,  Vuçiq,  ka përkujtuar se ka filluar dialogu, se Serbia, sipas tij, ka bërë shumë kompromise me të cilat popullata e Serbisë nuk është gjithmonë e kënaqur, se ato janë bërë në mënyrën më…

Kosovë, Slider

Keqpërdori seksualisht të miturat

Njësiti policor Dretorisë Hetimore të Trafikimit me Qenie Njerëzore në bashkëpunim me prokurorinë themelor për krime të rënda në Gjakovë, dje ka identifikuar dhe arrestuar të dyshuarin mashkull shtetas anglez, për të cilën ekziston dyshimi i bazuar se ka keqpërdorur seksualisht vajza të mitura nën moshën 16 vjeç, kryesisht në qytetin e Gjakovës. Lidhur me rastin…

Kosovë, Slider

Unë i vrava, jo djali im

Babë e birë ishin të dyshuarit kryesorë për vrasjen e trefishtë në Prizren e cila shokoi gjithë Kosovën. Eshref Shemallari dhe djali i tij Ejup Shemallari deri sot ishin në arrati. Ndërsa sot para disa orësh në Stacionin Policor në Prishtinë është dorëzuar babai Eshrefi. Lajmin për “Zërin” e ka konfrimuar dretori i Policisë për…

Kosovë, Slider

Vritet një mjeke në veri te Kosovës

A.D, mjeke nga Lipjani është vrarë sonte derisa po punonte në Shhtëpinë e Shëndetit në Zubin Potok. Vrasja është konfirmuar nga policia. “Mjekja kujdestare, në shtëpinë e shëndetit në Zubin Potok, diku rreth orës 21:00, është qëlluar për vdekje me armë zjarri. Vdekja e saj është konstatuar dhe konfirmuar prej mjekëve në Qendrën Spitalore në…

Kosovë, Maqedoni, Slider

Shembet rruga Prishtine -Shkup

Para pak minutash është shembur një pjesë e rrugës në dalje të Prishtinës, përtej rrethit, në drejtim të Veternikut. Një makinë është rrokullisur, ndërkohë që ende nuk dihet nëse ka të lënduar nga ky aksident. Policia dhe ekipet e shpëtimit kanë dalë në vendin e ngjarjes. Momentalisht në këtë rrugë magjistrale është ndërprerë qarkullimi i…

Kosovë, Slider

Vajzat serbe ‘punesohen’ ne Kosovë

Vajza nga Nishi, Krushevci, Vranja dhe Beogradi tash e ca vite shkojnë në Kosovë për të dhënë shërbime seksuale me pagesë prej 20 dollarësh. Sipas njohurive të gazetës Novosti të Beogradit, ato merren me prostitucion, duke iu dhënë shërbime seksuale jo vetëm pjesëtarëve të KFOR-it, por edhe shqiptarëve, nuk bëjnë kurrfarë dallimesh mes tyre, pasi…

Kosovë, Slider

97 aksidente për dy ditë

Reshjet e borës gjatë ditëve të fundit kanë vështirësuar qarkullimin nëpër rrugët e Kosovës, kjo ka bërë që të shkaktohen rreth 100 aksidente rrugore, por fatmirësisht pa viktima në njerëz. Gjatë 48 orët e fundit në Kosovë kanë ndodhur 97 aksidente trafiku, ku 74 prej tyre janë me dëme materiale, ndërsa në 23 aksidente ka…

1 31 32 33 34 35 36
Struga Ekspres