Kosovë, Slider / January 17, 2019 Pamje nga depoja ku po mbahej 1 mijë ton mish i prishur i lopëve, i gatshëm për t’u shitur (FOTO)

Sot gjatë ditës Policia e Kosovës arrestoi një person të cilit iu kapën mbi 1 mijë kilogramë mish të prishur, i gatshëm për t’iu shitur njerëzve. Kallxo.com ka siguruar disa fotografi të lopëve të ngordhura të cilat ishin bërë gati për t’u shitur në tregjet e Pejës. Fotografitë tregojnë depon ku përpunohej mishi dhe gjendjen...

Kosovë, Slider / January 14, 2019 E dhimbshme: Djali i dëshmorit para se të ikë në Evropë, shkon te varri i babait: Më fal babë, këtu nuk mbeti vend për mua! (FOTO)

Ilir Bunjaku nga Komuna e Kaçanikut ka publikuar një mesazh prekës në rrjete sociale, derisa nga varri i babait të tij është përshëndetur me Kosovën, duke kërkuar jashtë vendit një jetë më të mirë. Iliri i ka kërkuar falje prindit të tij, duke shkruar se nuk i ka mbetur zgjidhje më e mirë. “Më fal...

Kosovë, Slider / January 13, 2019 Avioni me shqiptarë bën ulje të detyruar, u përfshi nga flakët në fluturim

Një avion i linjës Stutgartt-Prishtinë ka bërë një ulje të detyruar në Slloveni pasi është përfshirë nga flakët gjatë kohës që ishte në fluturim. Në bordin e avionit kishte shumë shtetas shqiptarë nga Kosova, ndërkohë që piloti sapo ka konstatuar defektin ka bërë një ulje të detyruar menjëherë. Sipas informacioneve të transmetuara në mediat e...

Kosovë, Slider / January 7, 2019 Rreth 30 mijë shqiptar s’po mund t’i marrin pensionet e kontributit në Zvicër

Bahri Xhaferi, drejtor i Departamentit për Pensione në Ministrinë e Punës dhe Mirëqenies Sociale, ka treguar se janë më shumë se 30 mijë qytetarë të Kosovës, të cilët kanë kontribuuar në Zvicër, e nuk e kanë realizuar të drejtën për t’i marrë pensionet kontributdhënëse. Zvicra ka shkëputur një anshëm marrëveshjen për pensionet e punëtorëve kontributdhënës...

Kosovë, Slider / January 6, 2019 Mërgimtarët shqiptar po vazhdojnë pritjet e gjata në kufi

Pavarësisht temperaturave të ulëta në Kosovë, edhe këtë të dielë që nga mëngjesi deri tani në mbrëmje kolona për dalje nga Kosova nga pikëkalimi kufitar në Merdarë vazhdon të jetë e gjatë. Sipas Qendrës Kombëtare për Menaxhim Kufitar, pritjet për të dalë nga Merdarja në pikën kufitare Serbinë po zgjasin deri në 2 orë, kurse...

Kosovë, Slider / January 6, 2019 Ish modelja nga Kosova vendos të mbulohet dhe tregon si ndodhi (VIDEO)

Modelja Arta Arifi, ish-bashkëshortja e Genc Prelvukajt me të cilin ka edhe një djalë, ka vendosur të mbulohet. Kështu shkruan Revista Kosovarja, ku thuhet se modelja është frymëzuar nga një ëndërr ku ka parë veten duke lexuar Kuranin dhe kjo e ka shtyrë që të bëhet praktikuse e devotshme e fesë. Ajo thotë qësot për...

Kosovë

SHPEND AHMETI EDHE NJË MANDAT KRYETAR I PRISHTINËS
Kosovë, Slider

SHPEND AHMETI EDHE NJË MANDAT KRYETAR I PRISHTINËS

Shpend Ahmeti nga Lëvizja Vetëvendosje ka dalë fitues i zgjedhjeve për kryetar të Prishtinës, duke marrë edhe mandatin e dytë për ta drejtuar kryeqytetin. Ahmeti fitoi këto zgjedhje pas numërimit të votave me kusht, me postë dhe personave me aftësi të kufizuara, njofton Klan Kosova. Në raundin e balotazhit Ahmeti kishte marrë 41 mijë e…

Kjo është pilotja amerikane që gjatë luftës në Kosovë bombardoi Serbinë për 200 orë pa ndërprerë (VIDEO)
Kosovë, Slider

Kjo është pilotja amerikane që gjatë luftës në Kosovë bombardoi Serbinë për 200 orë pa ndërprerë (VIDEO)

Nicole Malachowski debutoi si pilotja e parë femër e përzgjedhur për të fluturuar në çdo ekip demonstrues ushtarak amerikan, në këtë rast, në skuadrën e forcave më të njohura ajrore “Thunderbrids”, të njohur ndryshe edhe si “Pilotët e vdekjes” Malachowski e pa “shfaqjen” e saj të parë në ajër në moshën pesë vjeçare, filloi të…

Ja nga sa komuna fituan sot partitë në Kosovë
Kosovë, Slider

Ja nga sa komuna fituan sot partitë në Kosovë

Sot u mbajt balotazhi për zgjedhjet lokale, pas atyre të mbajtura më 22 tetor. Sipas rezultateve të KQZ-së, partia e cila ka fituar më së shumti komuna sot është AAK-ja, shkruan Indeksonline. Këto janë rezultatet e balotazhit: – AAK ka fituar pesë komuna (Gjakova, Obiliqi, Rahoveci, Suhareka, Klina) – PDK ka fituar katër komuna (Kaçaniku,…

Kështu e detyronin serbët me “thikë në fyt” plakun shqiptar të flasë keq për UÇK-në (VIDEO)
Kosovë, Slider

Kështu e detyronin serbët me “thikë në fyt” plakun shqiptar të flasë keq për UÇK-në (VIDEO)

Diplomacia botërore u mobilizua për të vepruar në Kosovë kur pa tmerrin që populli shqiptar përjetoi në një nga masakrat më të përgjakshme, asaj të Reçakut. Më 15 janar të vitit 1999 nga paramilitarët serbë në Reçak u vranë mbi 45 civilë shqiptarë, mes tyre edhe 8 pjesëtarë të UÇK-së. Plani gjenocidal i Millosheviqit përpos…

Oficeri serb tentoi të përdhunojë shqiptaren, sot sëpata që i preu kokën është simbol i fshatit
Kosovë, Slider

Oficeri serb tentoi të përdhunojë shqiptaren, sot sëpata që i preu kokën është simbol i fshatit

Fshati Brezë i Karadakut, dikur heroik, tashmë është një fshat i braktisur dhe i harruar nga autoritetet e Maqedonisë. Në këtë krahinë nuk ka asnjë kusht jetesë, ndonëse disa banorë vijojnë të frymojnë aty. Por ndryshe këtij realiteti të trishtë të sotëm, Breza shquhet si vendi burrave trima në një të kaluar heroike. Kështu konsiderohet…

1 20 21 22 23 24 28
Struga Ekspres