Kosovë, Slider / November 16, 2018 ​Arrestohet Burdushi, në shtëpinë e tij i gjenden edhe armë

Policia e Prizrenit ka arrestuar Hysri Peqanin, mjekun popullor të njohur me emrin Burdushi. Lajmin për arrestimin e Burdushit e ka konfirmuar për KosovaPress prokurori i rastit Petrit Kryeziu. Sipas tij Peçani është i dsyhuar për veprat penale shmangie tatimi dhe mashtrim. “Gjatë bastisjes janë gjetur armë dhe municion dhe po ashtu janë sekuestruar dëshmi...

Kosovë, Slider / November 14, 2018 “Burdushi” akuzohet për mashtrim, i mori 2 mijë euro për ta shëruar nga depresioni

Prokuroria Themelore e Prizrenit ka ngritur aktakuzë për mashtrim ndaj Hysni Peqani, i njohur si “Burdushi”. Sipas aktakuzës së Prokurorisë, “Burdushi” akuzohet se duke i fshehur faktet dhe me qëllim të përfitimit të kundërligjshëm të dobisë pasurore për vete apo për personin tjetër, ose për t`i shkaktuar dëm material personit tjetër, e ka mashtruar apo...

Kosovë, Slider / November 10, 2018 Shqiptarja në Zvicër lind gjashtënjakë

Një nënë nga Prishtina ka lindur gjashtë fëmijë të shëndosh si molla. Në një fotografi të postuar nga albaneës.ch, kjo nënë shihet pranë bebeve të shtrira në divan. Zvicra është krenare dhe e lumtur qe një grua Shqiptare ka lindur gjashtenjak ne shtetin e saj. Shteti Zviceran ka vendosur qe te kryej te gjitha obligimet...

Kosovë, Slider / November 9, 2018 Ivanovicin e vrau Beogradi, në bashkëpunim me gruan e tij (VIDEO)

Vrasja e Oliver Ivanovic’it ka tërhequr vëmendjen e opinionit botëror dhe ndërkombëtar. Deri tani, ende ishte e paqartë se kush kishte dhënë urdhërin për vrasjen e politikanit serb nga Kosova. Por, sipas emisionit ‘’Udhëve’’ të RTK, Ivanovici u vra me urdhër të Beogradit. RTK citon dëshmitë nga gazetarët hulumtues serbë të produksionit ‘Rekoshed’’ dhe ato...

Kosovë, Slider / November 8, 2018 4-vjeçari vuan nga kanceri në veshkë, një shpërndarje nga ju është shpresë për Hasanin

Kërkon ndihmën e shoqërisë 4-vjeçari nga Skenderaj, Hasan Mehmeti, i cili është diagnostikuar me kancer në veshkë. Ndërkaq për trajtimin e kësaj sëmundjeje nevojitet trajtim jashtë vendit, dhe shuma që kërkohet është 45 mijë euro e cila është e papërballueshme për familjen Mehmeti. Më poshtë keni të dhënat nga ku mund t’i ndihmoni Hasanit të...

Kosovë, Slider / November 6, 2018 Ambasada gjermane nuk e njeh kompaninë e cila po kërkon dy mijë punëtor

Kompania “B.S.B Aviation” ka hapur konkurs për pranimin e 2 mijë qytetarëve nga Kosova për tu punësuar në Aeroportin e Hamburgut. Kjo ka bërë që shumë të rinjë të mësyjnë Prizrenin, aty ku edhe kjo kompani vepron. Mirëpo, kompania në fjalë ka ngritur shumë dyshime që mund të jetë edhe mashtruese. Kjo për shkak se...

Kosovë

Kosovë, Slider

Europarlamentari:Kosova eshte çerdhe e krimit

EUROPARLAMENTARI FRANCEZ E QUAN GABIM HISTORIK NJOHJEN E KOSOVES “Kosova kurrë s’mund të hyjë në BE”, për shkak se “është çerdhe e krimit dhe mban përgjegjësi për spastrimin etnik të serbëve dhe popullatës tjetër joshqiptare”, ka thënë Chauprade. Anëtari i Frontit Nacional (Front National) të Francës në Parlamentin Evropian Aymeric Chauprade konsideron se Parisi ka…

Kosovë, Slider

Edhe mjekët po largohen nga Kosova

Sipas Federatës së Sindikatës së Shëndetësisë së Kosovës kuadri specialistik mjekësor po vazhdon të ikë nga Kosova për të kërkuar punë dhe kushte më të mira në vendet të ndryshme të botës. Bëhet e ditur se vetëm për tre vjet nga Kosova kanë ikur rreth 400 mjekë. Profesionistë shëndetësorë tashmë kanë deklaruar se për këtë…

Kosovë, Slider

Demaçi:Evropa ua ben qejfin çetnikëve te Serbise

  “Nuk u mjaftuan me këto gjykimet që janë bërë në Hagë, por duhet edhe më tutje t’ua bëjnë qejfin çetnikëve të Serbisë e t’i akuzojnë luftëtarët tanë. Nuk kemi qenë ne ata që e kemi sulmuar Serbinë. Serbia ka qenë ajo që na ka luftuar, që ka dashur të na shfaros nga këto troje,…

Kosovë, Slider

Visar Ymeri eshte kryetar i VETËVENDOSJES!

Sot, më 1 mars, në mbledhjen e XIX të Këshillit të Përgjithshëm të Lëvizjes VETËVENDOSJE!, u shpallën rezultatet zyrtare të zgjedhjeve të brendshme të Lëvizjes VETËVENDOSJE! për kryetar të saj, si dhe rezultatet për ndryshimin statutor. Në emër të Komisionit të Përgjithshëm Zgjedhor, Hysen Durmishi shpalli se: Rezultati për ndryshimin statutor, i cili i jep…

Kosovë, Slider

VDES VAJZA DY VJECARE,PO KALONIN KUFIRIN

Fëmija nga Kosova humb jetën rrugës për në Hungari Një vajzë e mitur e moshës dyvjeçare nga komuna e Vitisë ka gjetur vdekjen në kohën kur bashkë me familjarë të saj po e kalonte ilegalisht kufirin për në Hungari. Burime nga fshati Beguncë e komunës së Vitisë kanë bërë me dije se një e mitur…

Kosovë, Slider

STUDENTET BLLOKOJNE FAKULTETIN

BLLOKOJNE HYRJET E FAKULTETEVE QE NE ORET E HERSHME TE MENGJESIT TE SOTEM Studentët e Fakultetit Teknik dhe atij të Mjekësisë kanë bllokuar hyrjet e objekteve që nga orët e hershme të mëngjesit të sotëm. Ata po protestojnë në shenjë pakënaqësie për mosrealizimin e kërkesave të tyre që kanë të bëjnë me afatet e jashtëzakonshme…

Kosovë, Rajoni, Slider

AKSIDENTOHEN RENDE 20 EMIGRANTE

NE GJENDJE TE RENDE DISA EMIGRANTE QE KALONIN NEPER SERBI 40 persona janë lënduar, 20 prej të cilëve janë në gjendje të rëndë në aksidentin e komunikacionit që ka ndodhur në orën 5 të mëngjesit në rrugën afër fshatit Donje Krajince, rrugës për në qytetin serb të Nishit. Fjala është për një fugon me emigrantë…

Kosovë, Rajoni, Slider

kosovaret te zhgenjyer per 7 vjete

Shume qytetar te Kosoves jane te pakenaqur me udheheqjen e Kosoves qe me pavaresine e saj,shtate vjete me radhe.Ata e shprehin pakenaqesine e tyre edhe nepermjet te kesaj fotografie e cila keto dite qarkullon me te madhe ne disa rrjete sociale.Shume qytetar thone se nuk kane asnje motiv per te festuar pavaresine e Kosoves sepse…

Kosovë, Rajoni, Slider

Shtate vjete pavaresi

Sot Kosova feston shtate vjetorin e Pavaresise. Pak histori deri te Pavaresia; Duke e parë represionin e vazhdueshëm të policisë dhe ushtrisë serbe ndaj popullit shqiptar filluan të dalin grupet e para të armatosura ku edhe dolën publikisht më 28 nëntor 1997 në Llaushë të Drenicës me emrin Ushtria Çlirimtare e Kosovës. Në vitin 1998…

1 19 20 21 22 23
Struga Ekspres