Kosovë, Slider / January 21, 2019 Halil Kastrati takohet me kryetarin Rufki Suma, planifikohen 5 shtëpi në këtë komunë (FOTO)

Halil Kastrati takohet me të parin e Hanit të Elezit ,Rufki Suman dhe në bashkpunimin e radhës mes këtyre dy njerëzve të dashur për publikun të ndërtohen 5 shtëpi të reja. Si rezultat i bashkëpunimit me Komunën e Hanit të Elezit, shoqata humanitare “Jetimat e Balllanit” do të ndërtojnë 5 shtëpi në këtë komunë. Ja...

Kosovë, Slider / January 17, 2019 Pamje nga depoja ku po mbahej 1 mijë ton mish i prishur i lopëve, i gatshëm për t’u shitur (FOTO)

Sot gjatë ditës Policia e Kosovës arrestoi një person të cilit iu kapën mbi 1 mijë kilogramë mish të prishur, i gatshëm për t’iu shitur njerëzve. Kallxo.com ka siguruar disa fotografi të lopëve të ngordhura të cilat ishin bërë gati për t’u shitur në tregjet e Pejës. Fotografitë tregojnë depon ku përpunohej mishi dhe gjendjen...

Kosovë, Slider / January 14, 2019 E dhimbshme: Djali i dëshmorit para se të ikë në Evropë, shkon te varri i babait: Më fal babë, këtu nuk mbeti vend për mua! (FOTO)

Ilir Bunjaku nga Komuna e Kaçanikut ka publikuar një mesazh prekës në rrjete sociale, derisa nga varri i babait të tij është përshëndetur me Kosovën, duke kërkuar jashtë vendit një jetë më të mirë. Iliri i ka kërkuar falje prindit të tij, duke shkruar se nuk i ka mbetur zgjidhje më e mirë. “Më fal...

Kosovë, Slider / January 13, 2019 Avioni me shqiptarë bën ulje të detyruar, u përfshi nga flakët në fluturim

Një avion i linjës Stutgartt-Prishtinë ka bërë një ulje të detyruar në Slloveni pasi është përfshirë nga flakët gjatë kohës që ishte në fluturim. Në bordin e avionit kishte shumë shtetas shqiptarë nga Kosova, ndërkohë që piloti sapo ka konstatuar defektin ka bërë një ulje të detyruar menjëherë. Sipas informacioneve të transmetuara në mediat e...

Kosovë, Slider / January 7, 2019 Rreth 30 mijë shqiptar s’po mund t’i marrin pensionet e kontributit në Zvicër

Bahri Xhaferi, drejtor i Departamentit për Pensione në Ministrinë e Punës dhe Mirëqenies Sociale, ka treguar se janë më shumë se 30 mijë qytetarë të Kosovës, të cilët kanë kontribuuar në Zvicër, e nuk e kanë realizuar të drejtën për t’i marrë pensionet kontributdhënëse. Zvicra ka shkëputur një anshëm marrëveshjen për pensionet e punëtorëve kontributdhënës...

Kosovë, Slider / January 6, 2019 Mërgimtarët shqiptar po vazhdojnë pritjet e gjata në kufi

Pavarësisht temperaturave të ulëta në Kosovë, edhe këtë të dielë që nga mëngjesi deri tani në mbrëmje kolona për dalje nga Kosova nga pikëkalimi kufitar në Merdarë vazhdon të jetë e gjatë. Sipas Qendrës Kombëtare për Menaxhim Kufitar, pritjet për të dalë nga Merdarja në pikën kufitare Serbinë po zgjasin deri në 2 orë, kurse...

Kosovë

Kapen dy shqiptar në Zvicër duke punuar në të zezë
Kosovë, Slider

Kapen dy shqiptar në Zvicër duke punuar në të zezë

Me rastin e kontrollimit të një restoranti me mishtore në Oftringen, dy punëtorë kishin dashur të iknin. Njërin prej tyre policia e ka kapur menjëherë ndërsa tjetrin, pas një kohe. Gjatë kontrollimit që ka bërë në regjionin e Zofingenit, Policia e Kantonit të Aargaut ka kapur tre persona duke punuar në të zezë. Po ashtu…

Ibrahim Rugova do të mbushte sot 73 vjet
Kosovë, Slider

Ibrahim Rugova do të mbushte sot 73 vjet

Sot është ditëlindja 73-të e ish-presidentit të Kosovës, Ibrahim Rugova. Për të nderuar veprimtarinë e ish-presidentit Rugova, kryeministri Ramush Haradinaj do të bëjë homazhe tek varri i tij në Velani dhe pastaj do ta vizitojë familjen Rugova. Kurse kryetari i LDK-së, Isa Mustafa bashkë me anëtarët e kryesisë së LDK-së, do të bëjnë homazhe te…

Fshihnin marihuanë në dyer për ta dërguar në Zvicër (VIDEO)
Kosovë, Slider

Fshihnin marihuanë në dyer për ta dërguar në Zvicër (VIDEO)

Në emisionin “Drejtësia në Kosovë” të rubrikës ‘Policia’ u transmetuan filmimet ekskluzive nga aksioni i Policisë së Kosovës në disa regjione të Kosovës. Policia arrin të arrestojë dy nga të dyshuarit në regjionin e Gjakovës në aksionin e koduar “Lozana”, kurse dy të dyshuarit tjerë mbeten në arrati, shkruan ‘Kallxo.com’. Gjatë këtij aksioni të zhvilluar…

Shqiptari rrëfen se si u martua me një gjermane për letra
Kosovë, Slider

Shqiptari rrëfen se si u martua me një gjermane për letra

Dhjetë mijë romë u larguan nga Kosova në vitet 2014-2015, shumica e tyre kërkuan azil në Gjermani. Shumica sot janë kthyer me hir a me pahir dhe këtu kanë mbetur vetëm ata që duan të qëndrojnë me çfarëdo çmimi. Menjëherë pas luftës, në qershor 1999 edhe Valoni (pseudonim) qe përpjekur të vinte si refugjat në…

A paguhen “mjekroshat”? Ja çfarë thotë hoxha
Kosovë, Slider

A paguhen “mjekroshat”? Ja çfarë thotë hoxha

Sa larg mund të shkojë injoranca e njeriut! Akoma ka të tillë që thonë “muslimanet (gratë) paguhen që të mbulohen”. Injoranca e tyre edhe çmimore ka fiksuar në kokat e tyre. Tregojnë se çmimet varojnë nga 300€ deri 500€ në muaj. Po a e dini sa lehtë është ta vërtetoni a paguhen a jo?! Ju…

28 Nëntori ua sjell shërbyesve civilë pagat më herët
Kosovë, Slider

28 Nëntori ua sjell shërbyesve civilë pagat më herët

Ministria e Financave sot ka bërë ekzekutimin e pagave për muajin nëntor për të gjithë shërbyesit e administratës publike dhe ata që marrin pagë nga Buxheti i Kosovës. Për shkak të festës së 28 Nëntorit, dhe duke u nisur nga gjendja e mirë në bilancin bankar të Qeverisë, ekzekutimi i pagave është disa ditë më…

1 19 20 21 22 23 28
Struga Ekspres