Kosovë, Slider / September 25, 2018 Foto e paparë: Kthimi i presidentit Rugova në Kosovë (FOTO)

Adnan Merovci, bashkëpunëtori i ngushtë i ish-presidentit Ibrahim Rugova, ka publikuar një foto të veçantë. Kjo fotografi është ndër të rrallat, ndoshta edhe ndër të paparat ndonjëherë të ish-presidentit Rugova. Në këtë fotografi shihet presidentit historik Ibrahim Rugova duke u kthyer në Kosovë pas çlirimit të Kosovës. Kjo foto është shkrepur në vitin 1999, në rrugën...

Kosovë, Slider / September 22, 2018 Historia e natës së martesës së Fehmi e Xhevë Lladrovcit

Ata sot kanë përvjetorin e rënies. Bëhen 20 vjet që Fehmi e Xhevë Lladrovci dhanë jetën për lirinë e Kosovës. Të gjithë e kujtojnë heroizimin e tyre i cili u vulos me 22 shtator të vitin 1998, kur ata ia falën jetën kësaj toke. Në kërkim të lirisë, Xheva dhe Fehmiu nuk i druheshin vdekjes....

Kosovë, Slider / September 22, 2018 Nga Gjermania në Prishtinë, me postë sjell drogë

Nga zyra për zhdoganime postare, Prishtinë, është raportuar se ka ardhur nga Gjermania një sasi substance narkotike. Policia thotë se droga kishte ardhur në adresë të një personi në Prishtinë, e në dërgesë kishte substancë narkotike të llojit “Amfetaminë”, me peshë 50 gramë. Dërgesa është konfiskuar nga Policia e Kosovës ndërsa rasti vazhdon të hetohet.

Kosovë, Slider / September 21, 2018 Policëve të Kosovës u ndalohet të shkojnë në Xhami

Përfaqësues të Këshillit për të Drejtat e Njeriut (KMDLNJ) janë takuar sot me drejtorin e policisë së Kosovës, Rashit Qalajn, të cilin e kanë përkrahur për vendimin që zyrtarët policorë të mos shkojnë në tempuj fetarë gjatë orarit të tyre të punës, lajmëron korrespondenti i MIA-s nga Prishtina. Drejtori i policisë së Kosovës në intervistën...

Kosovë, Slider / September 16, 2018 Gold-AG: UÇK ta puthsha ballin (FOTO)

Reperi Arian Agushi (Gold-Ag) njihet për këngët e tij në shumë raste me tekste patriotike. Ai plot herë i këndoi edhe luftës, Preshevës e UÇK-së, duke mos anashkaluar edhe ushtarët e saj veç e veç. Këto ditë kur emrat e veteranëve të vërtetë po përzihen me ata mashtrues Gold-Ag ka reaguar përmes një fotografi ne...

Kosovë, Slider / September 14, 2018 Skandal: Policët marrin para në dorë nga mërgimtari (VIDEO)

Në emisionin ‘Drejtësia në Kosovë’ u transmetuan pamje nga kamerat e përgjimeve të cilat janë duke u përdorur si prova për t’i gjykuar policët e trafikut. Pamjet e transmetuara për herë të parë dëshmojnë momente kur qytetarët paguajnë para dhe metoda të veçanta se si policët vendosin t’i marrin paratë herë duke i fshehur në...

Kosovë

Ja nga sa komuna fituan sot partitë në Kosovë
Kosovë, Slider

Ja nga sa komuna fituan sot partitë në Kosovë

Sot u mbajt balotazhi për zgjedhjet lokale, pas atyre të mbajtura më 22 tetor. Sipas rezultateve të KQZ-së, partia e cila ka fituar më së shumti komuna sot është AAK-ja, shkruan Indeksonline. Këto janë rezultatet e balotazhit: – AAK ka fituar pesë komuna (Gjakova, Obiliqi, Rahoveci, Suhareka, Klina) – PDK ka fituar katër komuna (Kaçaniku,…

Kështu e detyronin serbët me “thikë në fyt” plakun shqiptar të flasë keq për UÇK-në (VIDEO)
Kosovë, Slider

Kështu e detyronin serbët me “thikë në fyt” plakun shqiptar të flasë keq për UÇK-në (VIDEO)

Diplomacia botërore u mobilizua për të vepruar në Kosovë kur pa tmerrin që populli shqiptar përjetoi në një nga masakrat më të përgjakshme, asaj të Reçakut. Më 15 janar të vitit 1999 nga paramilitarët serbë në Reçak u vranë mbi 45 civilë shqiptarë, mes tyre edhe 8 pjesëtarë të UÇK-së. Plani gjenocidal i Millosheviqit përpos…

Oficeri serb tentoi të përdhunojë shqiptaren, sot sëpata që i preu kokën është simbol i fshatit
Kosovë, Slider

Oficeri serb tentoi të përdhunojë shqiptaren, sot sëpata që i preu kokën është simbol i fshatit

Fshati Brezë i Karadakut, dikur heroik, tashmë është një fshat i braktisur dhe i harruar nga autoritetet e Maqedonisë. Në këtë krahinë nuk ka asnjë kusht jetesë, ndonëse disa banorë vijojnë të frymojnë aty. Por ndryshe këtij realiteti të trishtë të sotëm, Breza shquhet si vendi burrave trima në një të kaluar heroike. Kështu konsiderohet…

Kjo është fotografja më e bukur shqiptare (FOTO)
Kosovë, Slider

Kjo është fotografja më e bukur shqiptare (FOTO)

Zakonisht në gjithë botën janë fotografët dhe fotografet ato që tentojnë të zgjedhin pamjet më të bukura për t’i fotografuar, por ekziston një rast kur një vajzë shqiptare shumë e bukur ka zgjedhur që të fotografoj të tjerët dhe jo të fotografohet. Ajo është talentja e fotografisë, 16 vjeçarja Rinesa Vojvoda, e lindur në Luksemburg…

Kosovë, Slider

Ja sa ushtarë të UÇK-së kanë rënë për liri

Qeveria e Kosovës në mbledhjen e mbajtur sot ka miratuar raportin me listën e numrit të Dëshmorëve të Kombit, të rënë gjatë luftës së UÇK-së. “Është miratuar edhe raporti me listën e numrit të Dëshmorëve të Kombit, sipas shënimeve të ofruara nga puna e Komisionit Qeveritar për njohjen e statusit të pjesëtarit, veteranit, invalidit dhe…

1 13 14 15 16 17 20
Struga Ekspres