Kosovë, Slider / March 24, 2019 Kjo është pilotja me prejardhje shqiptare që bombardoi Serbinë (FOTO)

Me aeroplanin e saj bombardoi dhe fuqizoi aeroplanët e NATO-s derisa po kryenin intervenimin mbi caqet serbe në Kosovë. Kjo është Faruza Kallaba, shqiptaro-amerikanja e parë që për 78 ditë intervenim pati një rol tejet të rëndësishëm në këtë mision. Ajo krenohet për këtë mision të vështirë që kishte, sepse konsideron që atë mënyrë kishte...

Kosovë, Slider / March 24, 2019 Ja si erdhi vendimi që NATO të sulmojë Serbinë më 24 mars 1999

Urdhrin për fillimin e fushatës e kishte dhënë presidenti i atëhershëm i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Bill Clinton. Ishte ora 19:45, kur 24 marsin e dy dekadave më parë, avionët e NATO-s lëshuan raketat e para kundër pozicioneve strategjike të ushtrisë së ish-Jugosllavisë, siç quheshin dy republikat e mbetura të ish-Federatës Jugosllave, Serbia dhe...

Kosovë, Slider / March 22, 2019 Ia zbulon martesën e rrejshme, Zvicra e kthen kosovarin pas 13-vjetësh në vendlindje

Në momentin kur kosovari deshi që në kuadër të bashkimit familjar t`i sillte në Zvicër gruan me 4 fëmijët, u zbulua ekzistimi i martesës së tij fiktive me një zvicerane. Kështu, me gjykimin e shqiptuar nga Gjykata Federale, si shkalla më e lartë e gjyqësisë në vend, ai duhet të lëshojë Zvicrën, shkruan azonline.ch. Duhet...

Kosovë, Slider / March 21, 2019 E dhimbshme: Në Zvicër vritet me thikë 7 vjeçari shqiptar

Në rrugën St. Galler-Ring të Bazelit në Zvicër, sot rreth orës 12:30 është vrarë me thikë një 7 vjeçar, që siç merret vesh është kosovar me prejardhje nga komuna e Lipjanit. Sipas medieve zvicerane, djali ishte duke shkuar në shtëpi, pas përfundimit të mësimit, kur edhe është qëlluar me thikë derisa, është gjetur në rrugë...

Kosovë, Slider / March 19, 2019 Misterioze: Nxënëset e një klase në Mitrovicë po alivanosen, nuk dihet arsyeja (VIDEO)

Në Mitrovicë po ndodhë diçka e mistershme në një klasë të Shkollës Ekonomike “Hasan Prishtina”. Nxënësit e kësaj klase janë dërguar në pushim. Shkak për këtë është alivanosja e përditshme e vajzave të kësaj paraleleje, dukuri kjo që ka filluar javën e kaluar. Deri tash janë 10 vajza që janë ankuar t’u ketë rënë të...

Kosovë, Maqedoni / March 11, 2019 Pendarovski: Shqiptarët të votojnë për mua

Kandidati për president të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski për “Jutarnji list” tha se është shumë e rëndësishme që presidenti i ardhshëm i Republikës së Maqedonisë së Veriut të fitojë edhe vota të shqiptarëve. “Kjo ka shumë rëndësi, së pari për shkak bashkësisë së madhe shqiptare në vendin tonë, e cila ka shumë...

Kosovë

Shqiptarët në Prizren i binden Erdoganit për t’i shitur iPhone-ët (VIDEO)
Kosovë, Slider

Shqiptarët në Prizren i binden Erdoganit për t’i shitur iPhone-ët (VIDEO)

Në qytetin e Prizrenit e kanë marr goxha seriozisht një porosi të presidentit turk Rexhep Taip Erdogan. Disa familje prizrenase po e shqyrtojnë vendimin të heqin dorë nga iPhone për të kaluar në celular Samsung. E gjitha kjo pas thirrjes së Erdoganit për t’i bojkotuar produktet amerikane, raporton ‘Klan Kosova’. Disa qytetarë janë përgjigjur se…

Edhe pse 50 vjecarë nuk u ndal së besuari, Klinika Amerikane “Dr. Behar Kusari” realizon ëndërrën e tyre të bëhen me fëmijën e parë!
Kosovë, Slider

Edhe pse 50 vjecarë nuk u ndal së besuari, Klinika Amerikane “Dr. Behar Kusari” realizon ëndërrën e tyre të bëhen me fëmijën e parë!

(Ky është Artikulli i Sponsorizuar nga Klinika Amerikane “Dr. Behar Kusari”) Lotët nga gëzimi nuk I’u ndalëshin prindërve dhe familjarëve të çiftit Lajqi, kur pas 30 viteve po përjetonin ndjenjën e rolit të prindërve, duke prekur me dashuri për here të parë fëmijën e tyre me emrin JETA. Në një prenoncim për gazetën, nëna Raze…

Nusja merrë flakë në një dasëm (VIDEO)
Kosovë, Slider

Nusja merrë flakë në një dasëm (VIDEO)

Një video që po qarkullon në rrjetet sociale shfaq një nuse duke marrë flakë. Gjatë ceremonisë martesore, ndodhin shumë gjëra, por rrallë shohim nuse që marrin flakë. E kjo ka ndodhur në një dasmë kosovare. Në hyrjen e nuses me dhëndrrin, në një moment, zjarri kaplon fustanin e saj. Megjithatë, ndërhyrja e dasmorëve bën që…

Qeveria i garanton vëllait të Adem Jasharit 1 mijë euro në muaj, shofer dhe makinë (dokument)
Kosovë, Slider

Qeveria i garanton vëllait të Adem Jasharit 1 mijë euro në muaj, shofer dhe makinë (dokument)

Qeveria e Republikës së Kosovës në mbledhjen e 7 gushtit të këtij viti, miratoi propozim-vendimin përmes të cilit Rifat Jasharit, vëllait të komandantit Adem Jashari, i njihet statusi i “Qytetarit me merita të veçanta”. Përmes këtij statusi, Rifat Jashari do të pajiset me veturë dhe një drejtues të saj apo shofer. Gjithashtu, çdo muaj do…

Familja e veteranit të UÇK-së pa kushte për jetë (VIDEO)
Kosovë, Slider

Familja e veteranit të UÇK-së pa kushte për jetë (VIDEO)

Familja e veteranit të UÇK-së në pamundësi për të siguruar vendstrehim më të mirë, jetojnë në shtëpinë e cila është bërë cak i gjarpërinjve, në lagjen e braktisur nga çdo banor tjetër. Hysni Sadiku, banor i fshatit Pasomë të Vushtrrisë, jeton më 6 anëtarët e familjes në lagjen e cila është braktisur nga çdo banor…

Gjuan me armë në mes të restorantit, rrezikon dasmorët
Kosovë, Slider

Gjuan me armë në mes të restorantit, rrezikon dasmorët

Në një aheng familjar në Kosovë, një person shihet teksa gjuan me armë brenda restorantit ku po festojnë qindra njerëz. Kosovarët vazhdojnë të festojnë me armë në ahengjet familjare, edhe përkundër se kjo është e dënueshme me ligj dhe rastet e tilla shumë herë kanë përfunduar me viktima. Në rrjetet sociale është shpërndarë një video,…

1 13 14 15 16 17 32
Struga Ekspres