Bota

Zvicra kërkon punëtorë me pagë 3200 franga në muaj, ja detajet
Bota, Slider

Zvicra kërkon punëtorë me pagë 3200 franga në muaj, ja detajet

Ndërkohë që në Shqipëri dhe Maqedoni çdo ditë jemi në kërkim të një punë më të mirë, Zvicra ndodhet në krizë për punëtorë. Rreth dy vite më parë qeveria dhe sindikata e fermerëve në Zvicër filluan së bashku një projekt për integrimin e refugjatëve në tregun e punës,transmeton Struga Ekspres. Por, pavarësisht marketingut të tyre…

Trump do të mbyllë Lotarinë Amerikane
Bota, Slider

Trump do të mbyllë Lotarinë Amerikane

Sulmi vdekjeprurës në Nju Jork nga emigranti uzbekistanas me banim në Florida i ka dalë për shtat si argumenti themelor i presidentit Donald Trump për t’i dhënë fund lotarisë së diversitetit, e njohur ndryshe si lotaria amerikane, aq shumë e pritur nga shqiptarët. Lotaria amerikane zakonisht nis rreth muajit tetor dhe zgjat për rreth një…

Bota, Slider

Ja çfarë fshehin masonët

Kemi dëgjuar shpesh të flitet për Masonët, por deri më sot shumë pak ose aspak dimë rreth tyre. Çfarë janë Masonët, nga kanë ardhur ata? Këto janë pyetje që ende mbeten misteri më i madh i njerëzimit. Kush e përbën këtë Shoqatë misterioze, të quajtur: edhe Rrymë e Lëvizje, edhe Organizatë, edhe Rend e Urdhër,…

Bota, Slider

Humb lojën me letra, vret tre persona me sëpatë

Autoritetet në Ural të Rusisë kanë arrestuar një 48-vjeçar, pasi dyshohet për vrasjen e tre personave, pas humbjes që pësoi në lojën me letra. Personi i arrestuar, identiteti i të cilit nuk është bërë i ditur, ka kryer krimin në Beryozovo, fshat të rajonit autonom Khanty-Mansiisk, rreth 1900 kilometra larg Moskës. Pasi ka humbur lojën…

Bota, Slider

Ky është autori i sulmit me kamion në New York (FOTO)

Një emigrant nga Uzbekistani është autori i dyshuar i sulmit me kamion në Nju Jork, ku 8 persona humbën jetën dhe disa të tjerë mbetën të plagosur. Mediat amerikane raportojnë se 29-vjeçari është identifikuar si Sayfullo Saipov, një emigrant uzbek që erdhi në SHBA në 2010. Autoritetet në New York thanë se të paktën tetë…

Bota, Slider

Tetë viktima në lagjen amerikane ku jetojnë shqiptarët

Të shtëna me armë zjarri janë raportuar këtë të martë në lagjen Manhattan të Nju Jorkut, në Shtetet e Bashkuara. Sipas të dhënave të para, ka 8 viktima. Incidenti raportohet se ka ndodhur afër rrugëve Chambers dhe Houston. Policia i është përgjigjur po me të shtëna personit që ka qëlluar me armë zjarri. Policia e…

Bota, Slider

Në këtë shtet dënohesh me burg nëse pi cigare

Tajlanda do të ndalojë pirjen e duhanit në disa prej plazheve më të frekuentuara nga turistët me perspektivën e deri një viti burg për ata që kapen duke e shkelur këtë ligj. Lëvizja ndjek një vëzhgim të kohëve të fundit mbi plazhin Patong në Phuket, që vizitohet nga miliona turistë të huaj në vit, ku…

Bota, Slider

Ja si mund të fitohet një leje pune në Zvicër?

Të përkujtojmë së pari se për personat shtetasë të bashkësisë evropiane (në përjashtim të shteteve anëtare që kalojnë një fazë tranzitore), çështja e lejes së punës dhe qëndrimit, është një formalitet jashtëzakonisht i thjeshtë. Për fitimin e lejes së tillë, mjafton me patur një kontratë pune të nënshkruar apo disa herë mjafton edhe një letër…

1 87 88 89 90 91 97
Struga Ekspres