Bota

Bota, Slider

Në këtë shtet dënohesh me burg nëse pi cigare

Tajlanda do të ndalojë pirjen e duhanit në disa prej plazheve më të frekuentuara nga turistët me perspektivën e deri një viti burg për ata që kapen duke e shkelur këtë ligj. Lëvizja ndjek një vëzhgim të kohëve të fundit mbi plazhin Patong në Phuket, që vizitohet nga miliona turistë të huaj në vit, ku…

Bota, Slider

Ja si mund të fitohet një leje pune në Zvicër?

Të përkujtojmë së pari se për personat shtetasë të bashkësisë evropiane (në përjashtim të shteteve anëtare që kalojnë një fazë tranzitore), çështja e lejes së punës dhe qëndrimit, është një formalitet jashtëzakonisht i thjeshtë. Për fitimin e lejes së tillë, mjafton me patur një kontratë pune të nënshkruar apo disa herë mjafton edhe një letër…

Bota, Slider

Urime shqiptar, një lajm i madh vjen nga Zvicra

“Kjo fazë e dytë do të ketë më shumë fokus tek bashkëpunimi me sektorin privat për të krijuar më shumë vende pune, për të mobilizuar diasporën shqiptare, dhe për të përfshirë më shumë nga segmentet e prekshme të popullatës si përfitues”, njoftoi ambasadori Graf.I pranishëm në aktivitet ishte edhe Matthias Herr nga “Helvetas Swiss Intercooperation”,…

Bota, Slider, Sport

Gati per duelin e madh! Këtu mund ta ndiqni

Anthony Joshua ka zbritur në ring për duelin me Carlos Takam. Kampioni i botës në boks, Anthony Joshua, ka zbritur në ring për herë të parë që nga prilli i së shtunës mbrëma, kur nokautoi Wladimir Klitschkon, shkruan Gazeta Express. Britaniku do të tentojë sonte të mbrojë titullin në versionet IBF dhe WBA në kategorinë…

Bota, Slider

Ja qyteti ku ka jetuar Ibrahimi a.s

Qyteti daton që para 4000 mijë vjetëve dhe i takon periudhës në të cilën ka jetuar i dërguari i Zotit, Ibrahimi a.s. Gjatë gërmimeve në hapësirat e qytetit antik Ur, që gjendet afër qytetit irakian Nasirye, arkeologët anglez kanë zbuluar një kompleks të madh. Besohet se Ibrahimi a.s ka lindur në qytetin Ur, kryeqytetin e…

1 80 81 82 83 84 90
Struga Ekspres