Bota

Dhëndri vret nusen gjatë ceremonisë (FOTO)
Bota, Slider

Dhëndri vret nusen gjatë ceremonisë (FOTO)

Dita që duhej të ishte më e lumtura, tragjikisht u kthye në të fundit për një 22-vjeçare që u vra me thikë nga bashkëshorti ditën e dasmës. Ngjarja e rëndë, sipas “Hurriyet”, ka ndodhur në Bursa të Turqisë, ku 23-vjeçari Metehan Yurtoglu goditi 8 herë me thikë bashkëshorten e tij. Ata zyrtarisht ishin celebruar një…

Besimi islam dhe personat me nevoja të veçanta
Bota, Slider

Besimi islam dhe personat me nevoja të veçanta

Para 15 shekujsh, Islami pati trajtuar këtë kategori si pjesë të barabartë të shoqërisë, popujt e tjerë i vrisnin, për shkak të arsyeve banale. Në secilën shoqëri ka persona me aftësi të kufizuara. Ndoshta, është më e përshtatshme t’i quajmë njerëz me nevoja të veçanta, sepse ne, të gjithë jemi njerëz me nevoja të ndryshme,…

Zvicra mori vendim për shqiptarin që u martua vetëm për letra
Bota, Slider

Zvicra mori vendim për shqiptarin që u martua vetëm për letra

Pak muaj pasi e ka marrë lejen e qëndrimit të përhershëm (viza C) ai është shkurorëzuar nga zvicerania dhe ndërkohë sërish është martuar me gruan e tij të parë Edhe pse ka bërë martesë fiktive me zviceranen, (akt që normalisht dënohet), kosovari nuk dëbohet nga Zvicra por lejohet të vazhdojë qëndrimin me të njëjtin status….

Goditet me thikë i riu shqiptar, në gjendje të rëndë
Bota, Slider

Goditet me thikë i riu shqiptar, në gjendje të rëndë

Një shqiptar është goditur me thikë në Milano të Italisë dhe sipas raportimeve të fundit, gjendja e tij është e rëndë. Plagosja ka ndodhur mbrëmjen e djeshme rreth orës 20:45. Shqiptari, identiteti i të cilit nuk bëhet i ditur, ishte në shërbim në një “McDonald’s” në qendër të Milanos, ku punonte si agjent ‘security’. 29-vjeç…

Mos jep para me kamat, ky dënim i ashpër ju pret
Bota, Slider

Mos jep para me kamat, ky dënim i ashpër ju pret

Allahu i Madhëruar ka thënë: “0 ju që keni besuar! Ta keni frikë Allahun dhe hiqni dorë nga kamata, nëse jeni besimtarë të vërtetë…” (Bekare, 278, 279) “Ata që e hanë kamatën, do të ringjallen (në Ditën e Gjykimit) si ai që është çmendur nga të prekurit e shejtanit, sepse ata thonë: “Edhe shitblerja është…

Ja sa persona të paaftë për punë marrin para nga Zvicra
Bota, Slider

Ja sa persona të paaftë për punë marrin para nga Zvicra

Fushata e nisur sot në Bazel me titullin “I padukshëm – irritimi në të zezë” ka për synim të luftojë kundër frikës dhe stigmatizimit. Vetëm rreth 7 për qind të hendikepeve janë të dukshme. Afërsisht çdo i pesti person në Zvicër, (ose rreth 1.8 milionë veta) jeton me aftësi të kufizuar. Shpesh ndodh që këta…

Sot në Zvicër ishte -23.4 gradë
Bota, Slider

Sot në Zvicër ishte -23.4 gradë

Temperatura më e ulët sot, ka qenë minus 23.4 gradë celsius, e regjistruar në Buffalora, në Offenpass të Kantonit Graubünden. Në mëngjesin e të dielës pothuajse në gjithë Zvicrën ka mbretëruar një mot me ngrica. Kjo, sigurisht ka qenë më e theksuar në zonat e larta dhe malore. Temperatura më e ulët sot, ka qenë…

1 68 69 70 71 72 89
Struga Ekspres