Bota

Ky fshat gjerman del në shitje, ja sa kushton?
Bota, Slider

Ky fshat gjerman del në shitje, ja sa kushton?

Të dielën, një fshat i tërë në Brandenburg, që përbëhet kryesisht pensionistët dhe ndërtesat e shkatërruara, do të del në një ankand, duke pasqyruar fatin e qyteteve tjera të Gjermanisë Lindore, shkruan albinfo.ch. Paul Urbanek, 71-vjeçar, gjeti një shenjë të çuditshme te hyrja e Alwine, një komunitet i vogël dhe i largët i shtëpive të…

Përplasen trenat në Gjermani, mbi 50 të lënduar
Bota, Slider

Përplasen trenat në Gjermani, mbi 50 të lënduar

Një aksident ne mes trenave ka ndodhur në Dyseldorf të Gjermanisë. Nga ky aksident, të paktën 50 persona janë lënduar, thotë policia gjermane për BBC, përcjell Indeksonline. Sipas informacioneve të para, incidenti ndodhi kur një tren pasagjerësh u përplas me një tren mallrash në Meerbusch.

90% të zviceranëve, krenarë me vendin e tyre, ja arsyeja
Bota, Slider

90% të zviceranëve, krenarë me vendin e tyre, ja arsyeja

Përderisa në vitin 2004 kanë qenë 73 për qind të të anketuarve “krenarë” ose “shumë krenarë” me Zvicrën, aktualisht, të tillë janë 90 për qind. Pjesë e studimit të fundit, të realizuar nga Instituti për Hulumtimin e Opinionit GFS Bern dhe të sponsoruar nga Credut Suisse, ka qenë edhe besimi që zviceranët kanë ose nuk…

Ja shumë ankesa për zhurmën e aeroplanëve rreth aeroportit të Cyrihut
Bota, Slider

Ja shumë ankesa për zhurmën e aeroplanëve rreth aeroportit të Cyrihut

Gjithnjë e më shumë njerëz rreth aeroportit të Cyrihut janë të shqetësuar nga zhurmat e aeroplanëve. Për dhjetë vjetët e fundit është publikuar numri i njerëzve të prekur nga zhurmat e aeroplanëve rreth aeroportit, deri në Krishtlindje. Sipas «Zurich Aircraft Noise Index» (ZFI), një maksimum prej 47.000 njerëzish ka të ngjarë të ndjehen shumë të…

Si e vlersonte Muhamedi a.s punën dhe ata që punojnë
Bota, Slider

Si e vlersonte Muhamedi a.s punën dhe ata që punojnë

Muhamedi a.s një ditë kur e takoi njërin nga as-habet (shokët e Pejgamberit a.s), i cili quheshte Muaz, i tha: – “O Muaz, të qenkan ashpërsuar duart e të qenkan bërë me kallo (baltë)”. Po Resulull-llah kam kazëm në dorë dhe po punoj tokën, kështu arrij të siguroj jetesën e fëmijëve. Pejgamberi sal-lall-llahu alejhi ue…

1 67 68 69 70 71 90
Struga Ekspres