Bota

Tigri sulmon fëmijën, momenti i tmerrshëm filmohet me kamera
Bota, Slider

Tigri sulmon fëmijën, momenti i tmerrshëm filmohet me kamera

Momente frike e tmerri gjatë një shfaqjeje me kafshët në Arabinë Saudite. Një tigër sulmon një fëmijë të vogël i cili kishte shkuar për të shijuar shfaqjen. Ndërhyrja e zbutësit të kafshëve arriti të shpëtojë fëmijën. Nuk kanë munguar as polemikat për mungesën e sigurisë në ambientet ku mbahej spektakli. Videoja e publikuar në youtube…

Ja fshati drejtë zhdukjes (FOTO)
Bota, Slider

Ja fshati drejtë zhdukjes (FOTO)

Probleme me boshatisjen e zonave rurale nuk ka vetëm në Shqipëri, por edhe në Zvicër. Një fshat i vogël piktoresk i quajtur Albinen është reduktuar me vetëm 240 rezidentë të përhershëm në vitet e fundit.Shkolla u mbyll dhe ato pak familje që jetojnë ende aty mendojnë të largohen. Për të shmangur boshatisjen dhe zhdukjen e…

E pasura e varfër Gjermani
Bota, Slider

E pasura e varfër Gjermani

Një supozim: Të ardhurat mujore i humbet, sepse sëmuresh keq, aq sa nuk mund të punosh më. Një sigurim për raste të paaftësisë për punë, nuk është kontraktuar, ose për arsye financiare, ose nga mosdëshira. Një pension për kufizimin e aftësive për punë as që shtrohet për diskutim. Një rast tjetër: mosha e pensionit është…

Ky vend në Zvicër, zyrtarisht shpallet më i bukuri në botë (FOTO)
Bota, Slider

Ky vend në Zvicër, zyrtarisht shpallet më i bukuri në botë (FOTO)

Që të jetë kështu kanë vendosur redaktorët e librit “Destinations of Lifetime” të revistës me renome “National Geographic”, të cilët këtë fotografi e kanë vënë në ballinën e librit. Autor i fotografisë është zvicerani nga Kantoni St. Gallen Peter Böhi. Ky destinacion me shtëpinë që rri “varur” në një shkëmb të lartë 100 metra është…

Zvicra pranon 500 specialistë të huaj më tepër gjatë vitit 2018
Bota, Slider

Zvicra pranon 500 specialistë të huaj më tepër gjatë vitit 2018

Vitin që vjen, ndërmarrjet zvicerane do të kenë mundësi të punësojnë më tepër fuqi punëtore me kualifikime të larta nga vendet e treta ndërsa ofrues shërbimesh nga vendet e BE-së dhe EFTA-s, në krahasim me vitin 2017 Në mbledhjen e mbajtur sot, Këshilli Federal ka caktuar numrat maksimalë që mund të përmbajnë kontingjentet për punëtorët…

Nga 1 janari nis regjistrimi i të gjithë shqiptarëve në diasporë
Bota, Slider

Nga 1 janari nis regjistrimi i të gjithë shqiptarëve në diasporë

Nga 1 janari i vitit të ardhshëm ambasadat shqiptare do të bëjnë regjistrimin e të gjithë shqiptarëve që jetojnë jashtë kufijve, njoftojnë mediat shqiptare. Komisioni Parlamentar i Punëve të Jashtme të Shqipërisë miratoi një fond të përvitshëm prej 35 milionë lekësh, që do të përdoret për këtë program, që parashikohet të shtrihet deri në vitin…

1 66 67 68 69 70 82
Struga Ekspres