Bota

Zvicra mori vendim për shqiptarin që u martua vetëm për letra
Bota, Slider

Zvicra mori vendim për shqiptarin që u martua vetëm për letra

Pak muaj pasi e ka marrë lejen e qëndrimit të përhershëm (viza C) ai është shkurorëzuar nga zvicerania dhe ndërkohë sërish është martuar me gruan e tij të parë Edhe pse ka bërë martesë fiktive me zviceranen, (akt që normalisht dënohet), kosovari nuk dëbohet nga Zvicra por lejohet të vazhdojë qëndrimin me të njëjtin status….

Goditet me thikë i riu shqiptar, në gjendje të rëndë
Bota, Slider

Goditet me thikë i riu shqiptar, në gjendje të rëndë

Një shqiptar është goditur me thikë në Milano të Italisë dhe sipas raportimeve të fundit, gjendja e tij është e rëndë. Plagosja ka ndodhur mbrëmjen e djeshme rreth orës 20:45. Shqiptari, identiteti i të cilit nuk bëhet i ditur, ishte në shërbim në një “McDonald’s” në qendër të Milanos, ku punonte si agjent ‘security’. 29-vjeç…

Mos jep para me kamat, ky dënim i ashpër ju pret
Bota, Slider

Mos jep para me kamat, ky dënim i ashpër ju pret

Allahu i Madhëruar ka thënë: “0 ju që keni besuar! Ta keni frikë Allahun dhe hiqni dorë nga kamata, nëse jeni besimtarë të vërtetë…” (Bekare, 278, 279) “Ata që e hanë kamatën, do të ringjallen (në Ditën e Gjykimit) si ai që është çmendur nga të prekurit e shejtanit, sepse ata thonë: “Edhe shitblerja është…

Ja sa persona të paaftë për punë marrin para nga Zvicra
Bota, Slider

Ja sa persona të paaftë për punë marrin para nga Zvicra

Fushata e nisur sot në Bazel me titullin “I padukshëm – irritimi në të zezë” ka për synim të luftojë kundër frikës dhe stigmatizimit. Vetëm rreth 7 për qind të hendikepeve janë të dukshme. Afërsisht çdo i pesti person në Zvicër, (ose rreth 1.8 milionë veta) jeton me aftësi të kufizuar. Shpesh ndodh që këta…

Sot në Zvicër ishte -23.4 gradë
Bota, Slider

Sot në Zvicër ishte -23.4 gradë

Temperatura më e ulët sot, ka qenë minus 23.4 gradë celsius, e regjistruar në Buffalora, në Offenpass të Kantonit Graubünden. Në mëngjesin e të dielës pothuajse në gjithë Zvicrën ka mbretëruar një mot me ngrica. Kjo, sigurisht ka qenë më e theksuar në zonat e larta dhe malore. Temperatura më e ulët sot, ka qenë…

Golf 2-shin tenton ta shes për 19 mijë euro, ja arsyeja
Bota, Slider

Golf 2-shin tenton ta shes për 19 mijë euro, ja arsyeja

Bëhet fjalë për një veturë të tipit GOLF1, të blerë për vetëm 500 euro, të publikuar nga Patrik Milkah nga Shtutgarti, shpallje e vendosur në faqen Mobile.de. Adhuruesit e automobilave kanë mbetur të habitur kur panë në internet në një webfaqe të shitjes së veturave që figuronte një veturë Golf, i prodhuar në vitin 1993,…

Gjermania hap shumë vende pune, ja si mund të aplikoni
Bota, Slider

Gjermania hap shumë vende pune, ja si mund të aplikoni

Në tre muajt e parë të vitit 2017 punëdhënësit kërkojnë 1.064 milionë punëtorë, që është 9.000 më shumë se në tremujorin e fundit të vitit 2016, e cila deri më tani ka mbajtur rekordin, raporton AFP. Sipas raportit të publikuar nga Instituti për Hulumtime të Punësimit (IAB), Gjermania nuk ka pasur kurrë më shumë vende…

Shqiptari fiton llotarinë në Amerikë, bëhet milioner (FOTO)
Bota, Slider

Shqiptari fiton llotarinë në Amerikë, bëhet milioner (FOTO)

Një 41-vjeçar nga Shqipëria ka fituar 1 milion dollarë në “Michigan Lottery’s Powerball”. Edmond Nicaj arriti të gjente në mënyrë perfekte numrat fitues të kësaj lotarie, duke i dhuruar vetes shumën e majme. “Unë blej një biletë lotarie herë pas here, por kësaj radhe ishte vërtet shpërblyese”, është shprehur shqiptari. “E pash biletën në mëngjes,…

1 61 62 63 64 65 82
Struga Ekspres