Bota

Tri femra e përdhunojnë 25-vjeçarin, e bëjnë për spital
Bota, Slider

Tri femra e përdhunojnë 25-vjeçarin, e bëjnë për spital

Një 25-vjeçar është shtruar në spital pasi dyshohet se është droguar dhe përdhunuar nga tri gra në Afrikën e Jugut. I riu ishte duke bërë autostop në zonën Polokuane, kur tre gra të moshës së mesme, sipas përshkrimit të tij, ndaluan me makinë dhe i ofruan ndihmë që ta shoqëronin. 25-vjeçari hipi në makinë dhe…

Shqiptarët preferojnë të martohen me zvicerane, ja ku renditen
Bota, Slider

Shqiptarët preferojnë të martohen me zvicerane, ja ku renditen

Në vitin 2016 në Zvicër ishin lidhur 15.100 martesa me partnerë/e të huaj/a, ose më shumë se një e treta e të gjitha martesave të lidhura brenda vitit. Numri i martesave të lidhura në Zvicër në mes të partnerëve zviceranë dhe të huaj, është dyfishuar gjatë 30 viteve të fundit. Por ndryshojnë preferencat sipas gjinive….

Ja qyteti ku ka jetuar Ibrahimi a.s (FOTO)
Bota, Slider

Ja qyteti ku ka jetuar Ibrahimi a.s (FOTO)

Qyteti daton që para 4000 mijë vjetëve dhe i takon periudhës në të cilën ka jetuar i dërguari i Zotit, Ibrahimi a.s. Gjatë gërmimeve në hapësirat e qytetit antik Ur, që gjendet afër qytetit irakian Nasirye, arkeologët anglez kanë zbuluar një kompleks të madh. Besohet se Ibrahimi a.s ka lindur në qytetin Ur, kryeqytetin e…

Zviceranët në internet më së shumti kërkojnë këto fjalë
Bota, Slider

Zviceranët në internet më së shumti kërkojnë këto fjalë

Teknologjia duket se është shumë e rëndësishme, derisa tri fjalët më të kërkuara janë të kësaj fushe me ‘iPhone 8’, që është në vendin e parë dhe ‘iPhone X’ në vendin e tretë. “Google Zvicra” ka publikuar fjalët më të kërkuara në vitin 2017, me rezultate që tregojnë se teknologjia dhe tenisi, janë më të…

Në Zvicër bëhen bashkë 40 xhami shqiptare (FOTO)
Bota, Slider

Në Zvicër bëhen bashkë 40 xhami shqiptare (FOTO)

Unioni i sapo krijuar i Xhamive Shqiptare në Zvicër, duket që do të ketë numrin më të madh të xhamive të reshtuara mbrapa tij. Numri i madh i xhamive dhe frekuentuesve të këtyre xhamive, e bën këtë bashkësi fetare Islame, një faktor të rrëndësishm në raport me organet shtetërore, ato ndërkonfesionale dhe kulturore. Ai që…

Shqiptarët të parët në botë që braktisin vendet e fuqishme për t’u rikthyer në Atdhe
Bota, Slider

Shqiptarët të parët në botë që braktisin vendet e fuqishme për t’u rikthyer në Atdhe

Shqiptarët kryesojnë listën e emigrantëve që janë kthyer në atdhe, duke braktisur kështu shetetet e fuqishme përëndimore për vendin e tyre. Lajmi është bërë i ditur nga Organizata Ndërkombëtare e Migrimit (IOM), e cila thotë se mijëra shqiptarë janë kthyer në atdhe. Kjo organizatë ka ndihmuar miliona emigrantë të riintegrohen në atdhe, nëpërmjet disa hapave…

Djaloshi shqiptar pa krahë i ka djegur zemrat e gjermanëve
Bota, Slider

Djaloshi shqiptar pa krahë i ka djegur zemrat e gjermanëve

Para 17 vitesh, mjekun gjerman Dr. Wilhelm Röll e kishte prekur historia e një djaloshi të ri shqiptar, i cili i kishte humbur të dy gjymtyrët e krahëve. Edhe lexuesit e gazetës gjermane „Augsburger Allgemeine Zeitung“ kishin nduhmuar në rastin e djaloshit për të financuar në blerjen e protezave. Por, tani është paraqitur një problem…

1 44 45 46 47 48 72
Struga Ekspres