Bota

Turneu më i madh futbollistik shqiptar ne SHBA si festë kombëtare!
Bota, Slider

Turneu më i madh futbollistik shqiptar ne SHBA si festë kombëtare!

Turneu me i madh futbollistik shqiptar ne SHBA si feste kombëtare! Ditën e Hënë (25 Dhjetor) në New jersey do të zhvillohet turneu tradicional shqiptar në futboll i cili pa asnjë dyshim është organizimi më i madh sportiv shqiptar në Amerikë. 32 skuadra tashmë kanë konfirmuar pjesmarrjen dhe do të ndeshen për titullin kampion. “Vllaznimi…

Risi nga Facebook, përdoret tekonologji për njohjen e fytyrës
Bota, Slider

Risi nga Facebook, përdoret tekonologji për njohjen e fytyrës

Facebook lajmëroi ditën e martë se do të përdorë teknologjinë e njohjes së fytyrës për tu treguar njerëzve në rrjetin social se kur përdorues të tjerë kanë ngarkuar foto të tyre. Kompania tha se ky funksion do të jetë opsional dhe vjen në mbrojtje të privatësisë së përdoruesve të cilët duhet të dërgojnë tek Facebook…

Bitcoin është sikur loja në kazino
Bota, Slider

Bitcoin është sikur loja në kazino

Fituesi i Çmimit Nobel për Ekonomi për vitin 2017, Richard Thaler ka thënë se monedha tashmë e njohur, e cila është duke u përdorur e populluar çdo ditë, Bitcoin është sikur loja në kazino. Në një intervistë për agjencionin suedez të lajmeve TT, fituesi i Çmimit Nobel për ekonomi, por edhe profesor, ka thënë se…

Ja kush është në Zvicër kundër ndalimit të mbulimit për gratë
Bota, Slider

Ja kush është në Zvicër kundër ndalimit të mbulimit për gratë

Këshilli federal zviceran njoftoi sot se kundërshton referendumin mbi ndalimin e mbulimit të personave në të gjithë vendin, duke iu referuar disa grave myslimane. “Rregullimi i vendeve publike në Zvicër ka qenë tradicionalisht një vendim i kantoneve individuale. Pra, kantonet duhet të vendosin për të futur ndalimin e velit mbi fytyrë,” njoftoi Këshilli. Tani për…

Ish-polici zviceran e kushtëzon me marrëdhënie intime për ti siguruar vizën
Bota, Slider

Ish-polici zviceran e kushtëzon me marrëdhënie intime për ti siguruar vizën

Ish-polici zviceran kërkon marrëdhënie intime për ti siguruar vizën refugjatit irakien Një ish-polic 64-vjeçar nga Kantoni i Fruburgut në Zvicër, të mërkurën është dënuar me burgim me kusht prej 15 muajsh. Gjykata federale e ka konfirmuar dënimin prej 15 muaj burgim me kusht për një ish polic zviceran 64-vjeçar nga Kantoni i Friburgut. Një shtetasit…

61 vjeçarit në Zvicër i konfiskohen armë dhe 1.3 milionë franga
Bota, Slider

61 vjeçarit në Zvicër i konfiskohen armë dhe 1.3 milionë franga

Policia e kantonit të St.Galles ka arrestuar një 61 vjeçarë i cili dyshohet se ka shitur në mënyrë të paligjshme në Asutri armë, përcjell TetovaSot. Policia ka konfiskuar rreth 280 armë, si mitrolez, granata dore pistoleta dhe shumë armë tjera gjithashtu kanë konfiskuar edhe 100,000 kuti municionesh. Përveç kësaj paratë e gjetura mund të jenë…

Kjo është shkolla me 33 binjakë, synon rekordin Guinness (FOTO)
Bota, Slider

Kjo është shkolla me 33 binjakë, synon rekordin Guinness (FOTO)

Mësuesit në një shkollë në Izmir të Turqisë, planifikojnë të aplikojnë për librin Guinness të rekordeve botërore, pasi në shkollën e tyre mësojnë 33 binjakë. Në qarkun Buxha të Izmirit, në Turqinë perëndimore, më saktësisht në shkollën e mesme Makbule Suleyman Alkan, mësojnë një numër i pazakontë binjakësh dhe trinjakë. “Kur filluam të regjistrojmë nxënësit,…

Aksident tragjik, humbë jetën një shqiptar
Bota, Slider

Aksident tragjik, humbë jetën një shqiptar

Një aksident tragjik në Greqi i ka marrë jetën dy personave, njëri prej të cilëve është shqiptar. Aksidenti ndodhi ditën e djeshme në Tourlida, Messolonghi. Sipas mediave greke, një automjet i drejtuar nga një 30-vjeçar humbi kontrollin dhe doli jashtë rruge. Makina përplasi një 40-vjeçar shqiptar, i cili ndodhej në anë të rrugës duke peshkuar….

Tragjedi: Kamerat filmojnë rrëzimin e aeroplanit (VIDEO)
Bota, Slider

Tragjedi: Kamerat filmojnë rrëzimin e aeroplanit (VIDEO)

Pamjet e tmerrshme kanë kapur momentin kur një avion rrëzohet në një pistë të mbuluar me dëborë duke vrarë katër vetë. Një fëmijë pesëvjeçar raportohet të jetë një nga viktimat e incidentit të tmerrshëm pasi piloti humbi kontrollin e avionit menjëherë pas ngritjes Gjithsej 13 njerëz ishin në bord, duke përfshirë 11 pasagjerë dhe dy…

1 41 42 43 44 45 71
Struga Ekspres